Umowa barterowa odbywa się, gdy w zamian za towar lub usługę nie zostaje przekazana zapłata w formie pieniężnej, a w formie wykonania innej usługi lub towaru. Zatem barter jest transakcją handlową, która odbywa się za pomocą wymiany dóbr aniżeli gotówki.
Ryczałt – kiedy się opłaca?
Każdy przedsiębiorca, który zakłada własną działalność gospodarczą musi mieć świadomość, iż ma prawo wyboru jednej z czterech form opodatkowania, a mianowicie: – zasady ogólne (księgowość na zasadach ogólnych), – podatek liniowy, – ryczałt, – karta podatkowa. Dzisiaj postaramy się Państwu przybliżyć kwestię tego, kiedy ryczałt się opłaca. Na wstępie pragniemy zaznaczyć, iż nie każdy przedsiębiorca…
Wspólne rozliczenie z dzieckiem za 2022 rok
Czy wspólne rozliczenie z dzieckiem za 2022 rok jest możliwe? Jakie zmiany w tym zakresie wprowadzono? Na co należy zwrócić uwagę dokonując rozliczenia podatkowego?
Wypowiedzenie umowy na usługi księgowe
Współpraca z biurem rachunkowym nie zawsze układa się tak, jak właściciel firmy sobie wymarzy. Istotnie należy zaznaczyć, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy stawiają na usługi biur rachunkowych z małym doświadczeniem, które oferują usługi w bardzo atrakcyjnych cenach. Często decyzja o wyborze biura ze względu na niską cenę kończy się zaległościami w księgowaniu, problemami z organami…
Katalog pracowników chronionych przed wypowiedzeniem
Zgodnie z planowanymi zmianami 23 kwietnia 2022 roku zostanie rozszerzony katalog pracowników chronionych przed wypowiedzeniem. W jakich przypadkach nowe przepisy znajdą zastosowanie? Kiedy pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć umowy? Obecnie obowiązujące przepisy prawne określają, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o prace w sytuacji, gdy pracownik: ✦ przebywa na urlopie (wypoczynkowym lub bezpłatnym) ✦ przebywa…
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
Jak prowadzić księgi rachunkowe? Czym kierować się dokonując ewidencji księgowej w postaci pełnej księgowości?
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca – ważność
Istotnie należy zaznaczyć, że w obecnej sytuacji w Polsce warto przyjrzeć się bliżej wydawanym zezwoleniom na pracę w Polsce. Jaki jest termin ważności zezwolenia? Czy można go przedłużyć?
Działalność nierejestrowana a identyfikator podatkowy
Od 2018 roku istnieje możliwość założenia przez osoby fizyczne działalności nierejestrowanej. Czym jest tego rodzaju działalność? Czy w tym przypadku obowiązuje posługiwanie się identyfikatorem podatkowym?
Podatek naliczony i należny
Podatek naliczony i należny to dwa powiązane ze sobą pojęcia, które powinny znane być dla każdego podatnika VAT. Zatem jakie różnice są między tymi podatkami?
Wpływ dyrektywy work-life balance na Kodeks Pracy
Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 roku w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (Dyrektywa „Work-life balance”) państwa członkowskie zobowiązane są do wprowadzenia zmian w zakresie przepisów Kodeksu Pracy.