Innowacje technologiczne wkraczają we wszystkie obszary życia w obecnych czasach. Podstawę wielu działań biznesowych stanowią już od lat nowe technologie.

Obecnie panująca pandemia znacząco wpłynęła na usprawnienie procesów, również w księgowości. Codzienna praca musiała zostać usprawniona za pomocą innowacji, które okazały być się koniecznością w nowej rzeczywistości (pracy zdalnej).
Do postępów technologicznych w sferze księgowości, których rozwój szczególną rolę odegrał w czasach pandemii zaliczyć można:

  1. Blockchain– znana już od jakiegoś czasu metoda księgowania jest coraz bliższa wyparciu tradycyjnej księgowości. Polega ona na przesyłaniu i przechowaniu informacji w zaszyfrowanej formie.
  2. Outsourcing księgowy– usługi outsourcingowe zyskiwały uwagę już od kilku lat, jednak w czasach pandemii ich znaczenie wzrosło diametralnie i obecnie z korzyści outsourcingu korzysta większa część polskich firm.
  3. Analizę danych rachunkowych– z analizowaniem mamy do czynienia już nie od dziś. Niemniej jednak aktualnie analizowanie stało się znacznie bardziej istotne niż kilka lat temu. W tak niepewnych czasach analiza danych rachunkowych stała się podporą i bazą wiedzy dla przedsiębiorców, na temat ich firmy, co daje możliwość planowania, zarządzania ryzykiem oraz ulepszenia procesów jednostki.
  4. Nowy wymiar obsługi klientów online– rozwój technologii pozwolił na znacznie rozszerzenie katalogu metod komunikacji między obsługą księgową a klientem. Księgowi oprócz kontaktu telefonicznego czy mailowego, mają możliwość komunikowania się przez aplikacje oraz specjalne programy, do których dostęp jest obustronny.

Najnowsze wyczyny technologiczne znacznie usprawniają procesy księgowe oraz działalności biur rachunkowych. Dzięki nim, w trudnych czasach, usługi księgowe mogą być świadczone za pomocą komunikatorów internetowych w rzetelny i bezpieczny sposób.